Haber

Antibiyotiklerden kanser ilaçlarına kadar birçok ilaç bulunamıyor: ‘Şirketler şubat zammını bekliyor’

Hürriyet’ten Buse Özel’in haberine göre eczanelerde antibiyotik, ateş düşürücü ve tansiyon ilaçları bulunmuyor. İstanbul’da eczacı Zafer Kaplan, “Haftaya vardiyam var ve şimdiden stresliyim. ‘İlaç yok’ dediğimizde çok gergin ortamlar oluşuyor” derken, birçok eczacı #ilacyok hashtag’i ile sosyal medya üzerinden yüklerini paylaştı.

‘Artık dayanılmaz hale geldi’

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Şeker Pınar Özcan, şunları söyledi:

“Uzun zamandır birçok ilaçta sorun yaşadık ama şimdi kolay maddelerde sorun var. Çocuklarda kullanılan kolay antibiyotik şurupların, ağrı kesicilerin, ateş düşürücülerin ve soğuk algınlığı ilaçlarının bazılarında badire var. Yetişkinler de rutin tansiyon, göz ilaçları, şeker, hormon ve kanser ilaçlarında aynı eziyeti yaşıyor. Artık dayanılmaz boyutlara ulaştı. Hastalar eczane eczane ziyaret ediyor. Bu ızdırabı özellikle gece vardiyalarında daha çok yaşıyoruz çünkü bu günlerde acil servise gitmenin en değerli sebebi üst solunum yolu enfeksiyonları.”

‘Firmalar cari fiyatları yeterli bulmuyor ve piyasaya ilaç vermiyor’

“İlaç krizinin sebebi maliyet. Firmalar cari fiyatları yeterli bulmuyor ve piyasaya ilaç vermiyor. Olağan kurallarda bu aylardan 20 Şubat’a kadar her yıl aynı sıkıntıyı yaşıyoruz. Çünkü şubatta 20 Ekim’de döviz kuru güncellendi ve ilaç artıyor. Şu anda gerçek para birimi gerçek para. Kuru ile ilaç arasındaki kur ortasındaki boşluk çok açık. Eczaneler de mağdur, hastalar da mağdur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu