Ekonomi

Bakan Nebati: Vergi incelemeleri sürüyor

ANKARA (İGFA) – Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Müfettişleri, terörün finansmanını tedbire ve vergi kaçakçılığı yoluyla haksız vergi iadesi almaya çalışanlarla gayrette ağır gayret göstermeye devam ediyor.

Konuyla ilgili açıklamayı Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati toplumsal medya hesabından yaptı.

Bakan Nebati, Bakanlıkça yapılan tahliller sonucunda talep edilen yahut aldığı vergi iadeleri riskli olduğu bedellendirilen mükellefler hakkında vergi incelemelerinin yürütüldüğünü kaydetti.

Nebati, paylaşımında, “Yürüttüğümüz vergi incelemeleri ve kontrollerde masumiyet karinesini gözetmekle birlikte 85 milyon vatandaşımızın emanetinin şuurunda olarak hazinenin vergi kaybına neden olacak tüm vergi kaçakçılığı teşebbüsleriyle uğraş edeceğiz. Bakanlığımız Vergi Müfettişlerince son yıllarda yapılan vergi incelemeleri sonucunda vergi kaçakçılığı nedeniyle 4,5 milyar TL’yi aşan fiyatta vergi iade talebini reddettik ve geri aldık, ilgililer hakkında 12 milyar TL’yi aşan meblağda vergi ve ceza önerdik. Yapılan incelemeler sonucunda Vergi kaçakçılığı nedeniyle ilgili şahıslar hakkında 2.916 adet vergi cürmü raporu düzenleyerek Cumhuriyet Savcılığına hata duyurusunda bulunduk. Yaptığımız düzenlemeler ve teşviklerle yatırımı, üretimi, istihdamı ve ihracatı desteklemeye devam ederken vergi kaçakçılığı yoluyla haksız vergi iadeleriyle kamuyu ziyana uğratmaya çalışanlarla aktif uğraşa yönelik vergi incelemeleri ve kontrollerine devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu