Teknoloji

RTX 4080’in Yeni Adı Gigabyte Tarafından Sızdırıldı

Geçtiğimiz ay NVIDIA’nın etkinliğinde yeni kuşak ekran kartlarının en güçlü ve en sıkıntılısı olan RTX 4090’a ek olarak yeni RTX 4080 de tanıtılmıştı. Lakin RTX 4080’in 12 ve 16 GB’lık modellerinin ortasında uçurum üzere bir fark olması nedeniyle NVIDIA, tanıtımın akabinde 12 GB’lık modelin bir müddetliğine iptal edildiğini açıklamıştı.

Geçtiğimiz haftalarda ise NVIDIA hakkında onlarca defa dengeli bilgiler paylaşan “kopite7kimi” isimli Twitter kullanıcısı, 12 GB’lık RTX 4080’in yeni isminin RTX 4070 Ti olabileceğini argüman etmişti. Bugün ise Gigabyte, istemeden de olsa ekran kartının yeni ismini paylaştı.

Ekran kartının yeni ismi RTX 4070 Ti olacak

Tayvan merkezli bilgisayar donanımı ve sunucu üreticisi olan Gigabyte, birebir vakitte Asya ve Doğu Avrupa pazarı için özelleştirilmiş NVIDIA ekran kartları da satıyor. Markanın geçtiğimiz cuma günü Avrasya Ekonomik Birliği’ne (AEB) 8 yeni ekran kartı modeli için satış başvurusu yaptığı ortaya çıktı. AEB’nin resmî sitesindeki bilgilere baktığımızda “GV-N407T” model numaralı 8 adet ekran kartı modeli için müsaade alındığını görebiliyoruz. Bu da 12 GB’lık RTX 4080’in yeni isminin RTX 4070 Ti olduğunu bize gösteriyor. Geçtiğimiz yıl satışa sunulan Gigabyte RTX 3070 Ti ekran kartı da “GV-N307T” model numarasıyla satışa sunulmuştu.

Ayrıca Gigabyte’ın datalarına baktığımızda şirketin Aorus, Gaming, Aero ve Eagle isimleriyle birlikte overclock’lu ve olağan toplamda 8 model piyasaya sunacağını görüyoruz. Alışılmış ki bu liste, Asus, ZOTAC ve Evga üzere ekran kartı üreticilerinin de modelleriyle birlikte hayli kalabalık bir hal alacak.

NVIDIA’nın RTX 4000 serisindeki en bütçe dostu ekran kartı olması beklenen RTX 4070 Ti’ın çıkış tarihiyle alakalıysa şimdi net bir bilgi yok. Fakat “kopite7kimi” nin savlarına nazaran ekran kartı üreticileri, 2023 yılını birinci çeyreğinde yeni ekran kartlarını satışa sürecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu