Ekonomi

Mezitli Belediyesi topraksız tarım için adım attı

Mersin’in merkez ilçesi Mezitli Belediyesi, topraksız tarımı yaygınlaştırmak için üretim alanı oluşturdu. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından topraksız üretim alanına fidan dikimi başladı.

Proje ile hidroponik sistemle suda marul, çilek, cocopeat sistemiyle biber, salatalık ve domates üretimi yapılıyor. İnsan sağlığına zarar vermeyen eserler, hiçbir ilaç kullanılmadan, doğal ve istikrarlı beslenmeyle yetiştirilecek.

Topraksız tarımın toprak kullanılmadan suda mineral besin analizi kullanılarak bitki yetiştirme tekniği olduğu bilgisini veren Park Bahçeler Müdürü Hasan Orhan, “Bu sistemin en büyük avantajı hem dar alanda yüksek üretim hem de kaliteli olduğu için katma değerinin yüksek olması” dedi. ve sağlıklı ürünler… Kuraklığın giderek tehlikeli sinyaller verdiği bu süreçte su tasarrufu sağlıyor ve daha kaliteli ürün elde edilmesini sağlıyoruz.

Topraksız tarımda bitkilere ihtiyacı olan besinleri vererek yetiştirdiklerini ifade eden Orhan, “Bitki ihtiyacı olan besin maddelerine göre gelişimini tamamlıyor. Hidroponik sistem dediğimiz bir yöntemle suda marul ve çilek yetiştiriyoruz. Üretim yapıyoruz. cocopeat dediğimiz sistemle biber, hıyar ve domates üretiyoruz.Dengeli bir şekilde yetiştirilirken hiçbir kimyasal ilaç kullanılmıyor. Bu sayede insan sağlığına faydalı, doğal ve besleyici ürünler elde edilmektedir.” – MERSİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu