Yaşam

Tuva Cihangir Atasever kimdir? Uzaya Çıkan İlk Türk Tuva Cihangir Atasever’in Mesleği Nedir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST’te açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Mayıs ayında başlayan süreçte bir asıl ve bir yedek olmak üzere iki Türk’ün uzaya gideceğini açıkladı. Gündemdeki isimlerden biri de Tuva Cihangir Atasever oldu. Peki Tuva Cihangir Atasever kimdir? Tuva Cihangir Atasever ne iş yapıyor, eğitim durumu nedir?

Tüm detaylar içeriğimizde…

TEKNOFEST’e Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile birlikte katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, değerli açıklamalarda bulundu.

Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen etkinlikte uzaya gidecek iki Türk’ün isimleri belli oldu. Yapılan açıklamaların ardından dikkatleri üzerine çeken isimlerden biri de Tuva Cihangir Atasever oldu.

Tuva Cihangir Atasever kimdir?

Uzaya gitmek için yedek isim olarak açıklanan Tuva Cihangir Atasever, Ankara Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.

Lisans eğitimini Bilkent’te tamamlayan Tuva Cihangir Atasever, yüksek lisans eğitimini de University of California’da tamamlamıştır.

Tuva Cihangir Atasever ne iş yapıyor, mesleği nedir?

TEKNOFEST’te uzaya gidecek isimlerden biri olarak tanıtılan Tuva Cihangir Atasever, elbette merak konusu oldu. Genç ismin mesleği Aviyonik Sistem Mühendisliği. Tuva Cihangir Atasever, Türkiye’nin en önemli savunma sanayi kuruluşlarından biri olan Roketsan’da 5 yıl çalıştı.

Tuva Cihangir Atasever Uzaya Gidecek mi?

Türkiye’nin uzay yolculuğunun 2023’ün son çeyreğinde başlayacağını anlatan Erdoğan, “Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidecek olan kardeşimiz Alper Gezeravcı, Hava Kuvvetleri Komutanlığımızda çok değerli başarılara imza atmış kahraman bir Türk pilottur. Tuva Cihangir Atasever aynı zamanda Roketsan’da uzay fırlatma sistemleri alanında çalışan bir sistem mühendisidir.’ sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu