Yaşam

Sebze Sandığımız Ama Aslında Meyve Olan 10 Besin

Meyve deyince hepimizin aklına gelir. pişirmeden yiyebiliriz, çoğunlukla tatlı ve lezzetli yiyecekler gelir. Ancak bilim meyveyi çok farklı bir şekilde tarif etmektedir. Nasıl?

Bitkinin çoğalması için tohum yani çekirdek İçerdiği yapılar meyve sınıfına girer. Market alışverişlerinizde tüm kalıpları kıracak, sebze ve meyveleri gözden geçirmenizi sağlayacak, sebze olduğunu düşündüğünüz 10 meyveyi sizler için derledik.

Salatalardan çorbalara hemen hemen tüm yemeklerimizin konuğu olan listemizin ilk ismi: Domates

Yayla, Çeri, Bursa gibi birçok çeşidi bulunan domatesin içindeki çekirdekler, sebze kategorisinden elenecek bu neden oluyor. Artık ışık topu gibi bir meyve!

Domatesin bu macerası hakkında Farklı bir durum var. 1800’lü yıllarda ABD’de domatesin sadece sebzelere uygulanan vergi tarifesine dahil edilmesi için mahkeme başvurusu yapılmış, mutfakta kullanılması ve yaygın tarifi nedeniyle hakim tarafından sebze olarak kabul edilmiştir. Ancak bu elbette domatesin bir meyve olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

En acı meyve olmaya aday: Biber

Acı mı değil mi diye düşünerek seçtiğimiz biberlerin meyve olmasına şaşmışınızdır herhalde. Dolmalık biberlerden yemeye cüret eden aşırı acı biberlere kadar. geniş bir yelpazeye sahip biberİçerisinde bulunan onlarca tohum nedeniyle aslında meyve sınıfındadır.

Domates-Biber-Patlıcan üçlemesinin son kahramanı: Patlıcan

Közlenerek ve kızartılarak lezzetli yemeklerin baş tacı olan patlıcan, ünü sebzeler arasında da yayılan bir meyvedir. Uzunlamasına kestiğimiz bir patlıcanın içindeki çekirdekleri görünce, kendini ikna etmek isteyenler Hadi mutfağa götürelim. Ama önce sizi epey şaşırtacak başka bir isme bakalım!

Diyetlerin ve cilt bakım ürünlerinin vazgeçilmezi halk arasında “salatalık” olarak bilinen salatalık: Salatalık

Uzunlamasına doğradığınız ve biraz tuz serptiğiniz salatalığa doyamayacaksınız. Üstelik bu hafif ve lezzetli yemek %96 sudan oluşur. Bu o; Yaz aylarının gözdesi olup formuna dikkat etmek isteyenlerin de favori besinlerinden biri haline getirmektedir. En sulu kısmı yani iç tarafını açmak için doğradığımız salatalığın küçük çekirdeklerini görebilir ve neden meyve kategorisinde olduğunu daha rahat anlayabiliriz.

Ege mutfağının özellikle taze ya da kuru haliyle en çok tercih ettiği isim: Bamya

Boncuk veya çiçek bamya denilen çok küçük çeşitlerden avuç içi uzunluğuna kadar etli, zeytinyağı ile çok farklı şekillerde hazırlanan bamya, içerisinde birçok vitamin ve lif barındırıyor, Kalorisi çok düşük bir besindir. Botaniğe kıyasla; Yeşil kadifemsi dış yapısının içindeki onlarca minik tohum sayesinde bamya bildiğimiz gibi bir sebze değil, bir meyvedir!

Kızartmalardan yoğurtlu mezelere ve hatta sulu yemeklere kadar pek çok lezzetin baş kahramanlarından biri: Kabak.

daireler şeklinde çapraz olarak kestiğiniz bir kabak Çekirdekleri hızlı bir şekilde görebilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yıllardır sebze olarak bahsettiğimiz bal kabağının aynı zamanda bir meyve olmasının nedeni de budur!

Adını okurken bile ağzınızı sulandıran, bazılarınızın yüzünü buruşturan salataların son dokunuşu: Limon

Sebze yemeklerini harika kokusu ve enfes aromasıyla tatlandırdığımız, hatta çaylarımıza soyulmuş olarak eklediğimiz limonu listemizde gördüğünüzde çok ekşi bir meyve olacak diyenleri duyar gibiyiz. Fakat sıkarken ayırmaya çalıştığımız tanelerBu sayede limon meyve sınıfındadır.

Küçüklüğümüzden beri “Yeşili mi seversin siyahı mı?” Yemesi kolay olduğu kadar koldan toplaması da zor olan sorusuna maruz kalmamıza neden olan yiyecek: Zeytin

Hangi sınıf zeytinlerin değerlendirildiği hakkında herkesin kafası karışık ““Zeytin meyve mi sebze mi?” diye sorulduğunda kısa bir duraksama yaşamanız çok normal.

Bol lif, protein ve karoten içeriğinden dolayı oldukça besleyici bir isim: Bezelye

İçinde birçok küçük parça olan bezelye meyve olduğunu iddia eden Şimdi senin için çok fazla sorun olmamalı. Böylece yaptığımız lezzetli bezelye yemeklerinin aslında meyvelerden oluştuğunu söyleyebiliriz.

“Güney mısırı!” Sesleriyle iştahımızı kabartan, eşsiz lezzetiyle herkesi kendine hayran bırakan yemek: Mısır

Kavrulduğunda farklı, haşlandığında farklı olan mısır sebze mi yoksa meyve mi diye soracak olursak. Muhtemelen önce bir ara vermeyi düşünürsün.Kolayca soyulabilen kabuğu ve püskülünden ayırarak tükettiğimiz mısır, onlarca taneli yani taneli yapısından dolayı meyve sınıfında fiyatlandırılmaktadır.

Alışılmışın dışına çıkan ve bildiklerimizi öne çıkaran bilgileri sizlerle paylaştık. Gönülden inandığınız 10 meyveden hangisinin en çok şaşırdığınız sebze olduğu ve listeye eklenebilecek meyve isimleri. Yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu