Ekonomi

Otomotiv ihracatı 2,9 milyar dolara ulaştı

Toplam ihracat içindeki payını yüzde 13,2’ye çıkaran otomotiv sektörünün bu yılın Ocak-Kasım dönemindeki ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,6 artarak 27,8 milyar dolara ulaştı. Bölümün 11 ayda aylık ortalama ihracatı 2,54 milyar dolar oldu.

Tedarik sanayi ihracatında yüzde 12 artış

Otomotiv sektörünün alt yapı kümelenmelerine bakıldığında, kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12 artışla 1 milyar 154 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren “yan sanayi”, yılın en çok ihracat yapan sektörü oldu. sektör ihracatındaki en büyük eser seti.

Kasım ayında “binek araç” ihracatı yüzde 2 artışla 847 milyon dolar olurken, “mal taşımaya mahsus motorlu kara taşıtları” ihracatı yüzde 33 artışla 436 milyon dolar oldu. “Otobüs-minibüs-midibüs” ihracatı da yüzde 33 artarak 207 milyon dolara ulaştı. “Diğer” başlığı altında 230 milyon dolarlık yurt dışı satışı gerçekleştirildi.

Almanya’ya yüzde 2 düşüş, İtalya’ya yüzde 49 artış

En büyük pazar olan Almanya’ya geçen ay yüzde 2’lik düşüşle 387 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

İkinci büyük pazar olan Fransa’ya yapılan ihracat yüzde 2 artışla 296 milyon $’a, üçüncü büyük pazar olan İtalya’ya yapılan ihracat ise yüzde 49 artışla 270 milyon $’a ulaştı.

Önemli pazarlardan İngiltere yüzde 10, ABD yüzde 28, Polonya yüzde 24, Belçika yüzde 29, Slovenya yüzde 32,5, Rusya yüzde 39,5, Çekya ve Romanya yüzde 81 pay aldı. İhracatta yüzde 13 artış oldu.

Yılın en yüksek ihracat rakamına ulaşıldı

Açıklamada görüşlerine yer verilen OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, bölümün en büyük pazarı olan Avrupa başta olmak üzere küresel ekonomideki yavaşlama ve resesyon korkusuna rağmen otomotiv ihracatındaki artışın devam ettiğini vurguladı. . Bölümün geçen ay İtalya, ABD, İngiltere, Polonya, Belçika, Slovenya ve Rusya’ya çift haneli ihracat artışı kaydettiğini belirten Çelik, “Kasım ayında bu yılın en yüksek ihracat rakamına ulaştık. Yan sanayi motordan oluşuyor. eşya taşımaya yönelik araçlar, çekici ve çekiciler. Otobüs minibüs midibüs ihracatımız çift haneli arttı.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu