Ekonomi

Marmara’dan Akdeniz’e… Karadeniz’den İç Anadolu’ya… Dev hızlı tren geldi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul ve Antalya’nın ortasında hızlı tren sınır projesinin müjdesini verdi.

NTV yayınında projeyi ilk kez anlatan Bakan Karaismailoğlu, “714 kilometre uzunluğundaki hızlı trenle İstanbul’dan Antalya’ya yani İstanbul’dan Antalya’ya 4 saat 45 saatte ulaşma imkanımız olacak. Dakika. İstanbul-Eskişehir arası zaten var olan hattımız bu. Eskişehir’den Kütahya’ya. Afyonkarahisar, Isparta ve Burdur’dan Antalya’ya ineceğiz. Bu hatlar birbiri ile entegre olacak” dedi.

ANKARA – MERKEZ İSTANBUL BÜYÜK HIZLI TREN

Karaismailoğlu, Ankara-İstanbul ortasına yapılacak ‘süper hızlı tren’ projesi hakkında da bilgi verdi.

Adil Karaismailoğlu’nun açıklamaları şöyle:

Ankara-İstanbul hattında süper hızlı tren projesini hayata geçireceğiz. Ankara-İstanbul arası 80 dakikaya düşecek. Saatte 350 kilometreye kadar hızlanacak. Mevcut hızlı tren hattı mevcut yapısıyla devam edecek. Bu yıl süper hızlı tren hattının ihalesini yapacağız.

“TRABZON – ANKARA ARASI 4,5 SAAT’E İNECEK”

Samsun’dan Sarp’a hızlı tren projesini de hayata geçireceğiz. Karadeniz uzun mesafeli bir demiryolu ile buluşacak. 513 kilometre uzunluğundaki bu proje tamamlandığında Trabzon-Sarp ortası 70 dakikaya, Trabzon-Samsun ortası 2 saate ve Trabzon-Ankara ortası 4.5 saate inecek.

İSTANBUL – ANTALYA MERKEZİ HIZLI TREN

714 kilometrelik İstanbul-Antalya arası 4 saat 45 dakikaya inecek. İstanbul-Eskişehir ortası esasen şu anki sınırımız ve Eskişehir’den Kütahya, Afyonkarahisar, Isparta ve Burdur’dan Antalya’ya ineceğiz. 2 saat 15 dakikada 347 kilometrelik Eskişehir-Antalya mesafesini kat ettik. Bu da yapımı devam eden Ankara-İzmir hattından Afyonkarahisar’a entegre edilecek.

silopi-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu