Haber

Hollanda’da Sosyal Demokratlar ve Yeşiller İttifakı, Frans Timmermans’ı başbakan olarak aday gösterdi

Hollanda’da Sosyal Demokratlar ve Yeşiller İttifakı, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Frans Timmermans’ı genel seçimlerde başbakan olarak aday gösterdi.

22 Kasım’da yapılacak genel seçimler için ittifak oluşturan Sosyal Demokrat İşçi Partisi ile Yeşiller Partisi’nden yapılan yazılı açıklamada, iki partinin ortak hedefleri için en ideal adayın Timmermans olduğu bildirildi.

Açıklamada, “Timmermans’ı mevcut toplumumuzu karakterize eden keskin farklılıklar arasında köprü kurabilen bir lider olarak görüyoruz” denildi. kelime kullanıldı.

Açıklamada, Timmermans’ın hem iç hem de dış politikada deneyimli bir siyasetçi olduğu belirtildi. “Bu, onu sol işbirliğinin temsilcisi olarak çok uygun ve güvenilir bir başbakan adayı yapıyor.” söylendi.

Açıklamada Timmermans’ın şu ifadelerine de yer verildi:

“Birbirimize ve hükümete olan güveni yeniden tesis ederek, ülkemizin karşı karşıya olduğu büyük zorluklarla yüzleşebiliriz. İklim krizi, artan eşitsizlik, başarısız bir hükümet, uluslararası güvenlik. Bunlar, geniş halk desteğine dayalı kararlı bir yaklaşım gerektiriyor.”

Sosyal Demokrat Kurmay Partisi üyesi Timmermans, 2007-2010 ve 2012-2014 yıllarında iki kez Hollanda’da dışişleri bakanı olarak görev yaptı.

AB kariyerine 2014 yılında başlayan Timmermans, 2019 yılından bu yana Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak AB Komisyonu’nun iklim değişikliği ile mücadele politikasını yönetiyor.

Hollanda koalisyon hükümeti istifa etti

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, dörtlü koalisyon hükümetinin göçmenlik politikalarına ilişkin müzakerelerde anlaşmaya varamaması nedeniyle 7 Temmuz gecesi istifa ettiğini açıklamıştı.

Koalisyon hükümetinde yer alan dört partiden üçünün başkanları parti başkanlığından ayrıldı ve Rutte, seçimlerin ardından yeni hükümetin kurulmasıyla birlikte aktif siyaseti bırakacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu