Haber

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Ormancılar Buluşması”nda konuştu Açıklaması

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Ormanlara eğer önem veriyorsak, ormanları koruyacaksak, orman alanını büyüteceksek ve ormanda yaşayanları koruyacaksak bağımsız bir birime, Orman Bakanlığına ihtiyacımız var.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Çankaya’daki Zübeyde Hanım Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen “Ormancılar Buluşması”na katıldı.

Programda konuşan Kılıçdaroğlu, salonda bulunan ormancıların, bürokraside misyon yaptıkları periyotta ormanları ve orman canlılarını korumak için gayret harcadıklarını belirterek, CHP olarak kendilerine minnet borçlu olduklarını söyledi.

Siyaset kurumunun, ormancılara gerekli kıymeti vermediğinin farkında olduğunu lisana getiren Kılıçdaroğlu, son yıllarda orman yangınlarındaki artışı da kendi ortalarında tartıştıklarını aktardı.

Kemal Kılıçdaroğlu, ormanların, dünyanın tamamı için kıymetli olduğunu vurgulayarak, bu alanın sağlıklı bir yerde tartışılmasının ehemmiyetine işaret etti.

“Akdeniz havzasındaki ülkelerin orman yangınlarına karşı ortak hareket etmesi gerek”

İklim değişikliğiyle birlikte bilhassa Akdeniz havzasında orman yangınlarının artacağına ait milletlerarası kuruluşların tespitlerinin bulunduğuna değinen Kılıçdaroğlu, “Bizim de bu konuda duyarlı olmamız gerekiyor, yeni politikalar üretmemiz gerekiyor, Akdeniz havzasındaki ülkelerin orman yangınlarına karşı ortak hareket etmesi gerekiyor.” sözünü kullandı.

Bu kararların bugüne kadar gerçek düzgün alınmadığını ileri süren Kılıçdaroğlu, İtalya ve Yunanistan’da çıkan yangına Türkiye’nin, Türkiye’de çıkan orman yangınına da Akdeniz’de bulunan bütün ülkelerin müdahale etmesi gerektiğini lisana getirdi.

Dünya açısından değeri bulunan ormanların ve orman canlılarının korunması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Bizim düşüncemiz, bağımsız, sadece ormanla ilgilenen bir Orman Bakanlığının kurulmasıdır. Ormanlara eğer önem veriyorsak, ormanları koruyacaksak, orman alanını büyüteceksek ve ormanda yaşayanları koruyacaksak bağımsız bir birime, Orman Bakanlığına ihtiyacımız var. Bunu zaten düşünüyoruz ve yapacağız.” diye konuştu.

“Orman köylülerinin büyük hak kayıplarına uğradığını biliyoruz”

Ormanlarla ilgili bir öbür hususun da orman köylüleri olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Orman köylülerinin büyük hak kayıplarına uğradığını biliyoruz. Bilhassa son yıllarda izlenen birtakım siyasetler, orman köylülerinin fakirleşmesine yol açtı. Bizim toplumumuzun, yani Türkiye’de en yoksul köylü, orman köylüsüdür. Orman köylülerinin de korunması lazım, ormanın korunması için onların da korunması lazım. Onlar orada yaşıyorlarsa ki yaşıyorlar yaşamaktan da memnunlar fakat onların memnunluklarını artırmamız ve onları da ormana sahip çıkabilecekleri temel aktörler haline getirmemiz lazım. Aksi halde orman köylüsü ile Orman Bakanlığı ortasındaki hengame yalnızca ve yalnızca ormana ziyan verir. Bunun da giderilmesi lazım.”

CHP olarak düşüncelerini paylaşan Kılıçdaroğlu, “Bütün orman köylerinde kooperatifler kuracağız, var zati büyük bir kısmında fakat bu kooperatiflerin sayısını artıracağız. Bütün köylüler kooperatifin üyesi olacak.” sözlerini sarf etti.

“Orman köylüsü kooperatif içinde hem kazanacak hem sigortalı olacak”

Orman Bakanlığının ormanla ilgili yapacağı her şeyde orman köylülerinin, ağacın dikiminden ağacın kesimine kadar temel aktör olarak görev alacağını belirten Kılıçdaroğlu, bütün orman köylülerinin sigortasının olacağını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, daimi fiyat uygulamasına değinerek, şunları kaydetti:

“Bu, orman köylüsünün patron olarak görünmesine yol açıyor. O denli patron değil ki, kararı veren Orman Genel Müdürlüğü ya da Orman Bakanlığı. Ağacı kesiyor fakat kendisi işveren, kendi sigortanı kendin yatıracaksın. Buradan büsbütün çıkmamız gerekiyor. Hasebiyle orman köylüsü kooperatif içinde hem kazanacak hem sigortalı olacak. Biz yalnızca orman köylüleri için düşünmüyoruz bunu. Türkiye’de kırsalda yaşayan bütün bayanların ve gençlerin toplumsal güvenlik sistemine dahil olmaları sağlanacak ve bunların toplumsal güvenlik primlerini devlet olarak biz ödeyeceğiz.”

Ormanları, salondaki ormancılardan daha yeterli bilemeyeceklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, bu çalışmaları yaparken faydalanmak için onların görüşlerinden faydalanacaklarını anlattı.

Toplantının akabinde Türkiye Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği (ORKOOP) yetkilileri ve orman köylüleriyle de görüşeceğini bildiren Kılıçdaroğlu, bu toplantıda kendisine iletilecek görüşlere seçim bildirgesinde yer vereceklerini aktardı.

Toplantı, Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının akabinde basına kapalı devam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu