Teknoloji

Bruce Lee neden öldü? Ölümünün altında yatan gizem, 50 yıl sonunda çözülmüş olabilir!

Ekranların tüm vakitlerin en büyük dövüş sanatkarlarından biri olan Bruce Lee, 20 Temmuz 1973’te 32 yaşında birdenbire hayatını kaybetti. Beklenmedik mevtini çevreleyen gizem, çok sayıda çılgın komplo teorisine sebep oldu. Fakat yeni bir tahlil, “Küçük Ejder”in çok fazla su içmekten ölmüş olabileceğini öneriyor. Önerilen bu vefat nedeni spekülatif ve doğrulanmamış olsa da, “su gibi ol” ikonik sloganıyla Doğu ideolojisini popülerleştirmeye yardımcı olan bir isim için ironik bir durum olabilir.

Çalışmanın muharrirleri, sonuçlarına ulaşmak için Lee’nin vefatıyla ilgili bilinen gerçekleri gözden geçirerek yola çıktılar. Örneğin, ünlü aktörün esrar otu ve su içtikten kısa bir müddet sonra, saat 19:30 sıralarında baş ağrısı ve baş dönmesi yaşadığı belgelenmişti. Daha sonra bir ağrı kesici aldı, lakin iki saat sonra reaksiyonsuz halde bulundu.

Bir otopsi, beyninin ortalama 1.400 gramın çok üzerinde olan 1.575 grama şiştiğini ortaya çıkardı. Bu nedenle daha evvelki tespitlerde Lee’nin, söz konusu ilaca aşırı tepki nedeniyle oluşan beyin ödemi adı verilen bir tür şişlikten öldüğü sonucuna varıldı.

Ancak çalışma yazarları, ilacı yalnızca baş ağrısı ve baş dönmesi yaşadıktan sonra aldığına dikkat çekiyor, bu da beyninin hapı atmadan önce şişmeye başladığını gösteriyor. Dahası, “Equagesic’e çok hassaslık sahiden mevt nedeni olsaydı, beyin ödeminin tek otopsi bulgusu olması beklenmezdi” diyorlar.

Araştırmacılar, “Şimdi, halka açık bilgilerin tahliline dayanarak, mevt nedeninin hiponatremiye bağlı beyin ödemi olduğunu öneriyoruz. Öbür bir deyişle, Bruce Lee’yi böbreğin fazla suyu dışarı atamamasının öldürdüğünü öne sürüyoruz” diye yazıyor.

Hiponatremi nedir? Bruce Lee’nin mevt sebebi hiponatremi mi?

Hiponatremi, sıvı alımı böbreklerin kandan suyu süzme kapasitesini aştığında ortaya çıkar. Çoklukla bir kişi çok kısa bir müddet içinde çok ölçüde su içtiğinde meydana gelir ve Lee’nin bu tür bir şey yaptığına dair hiçbir kanıt bulunmasa da, çalışmanın yazarları “hiponatremi için birden fazla risk faktörüne” sahip olabileceğini ve bu nedenle durumu “çok daha düşük su yükü içmekten” geliştirmiş olabileceğini söylüyor.

Örneğin, Lee’nin karısı ve hekimleri tarafından, oyuncunun katı besinleri bıraktığı ve yalnızca havuç ve elma suyuyla hayatta kaldığına dair birkaç teze dikkat çekiyorlar. “Çay ve tost diyeti” olarak bilinen bu düşük çözünenli yeme rejimi, Lee’nin hiponatremi geliştirme şansını önemli ölçüde artırmış olabilir.

Ayrıca yıldızın vücudundaki sodyumu atmak ve kaslarını daha şişkin göstermek için idrar söktürücü kullandığı da biliniyor. Lee’ye yakın kaynaklar da, Lee’nin hayatının son aylarında günde “on ila yirmi seramik şişe sake” içmeye başladığını iddia ediyor.

Bu yaşam tarzı faktörlerini hesaba katan araştırmacılar, Lee’nin muhtemelen vefatından iki ay evvel kusmaya, bayılmaya ve kasılmaya başladığında beyin ödemi yaşadığını söylüyor. Olaydan kurtulmuş olmasına ve o sırada hiponatremi teşhisi konmamış olmasına karşın, çalışmanın muharrirleri bu açıklanamayan hastalığın başına geleceklerin habercisi olabileceğini öne sürüyorlar.

Özetle, Lee’nin hem su alımını hem de su atılımını düzenleyen su homeostaz mekanizmalarına müdahaleden kaynaklanan hiponatremiye zemin hazırlayan çok sayıda risk faktörü vardı” diyorlar ve devam ediyorlar: “Bruce Lee’nin belirli bir böbrek fonksiyon bozukluğundan öldüğünü varsayıyoruz: su homeostazını sürdürmek için yeterli su salgılayamama.

Makale, Clinical Kidney Journal’da yayınlandı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu