Ekonomi

Asya piyasaları Çin PMI ve Fed faiz kararını bekliyor

Asyalı yatırımcılar bu hafta iki önemli olaya odaklanıyor: Çin ekonomisine yönelik olumlu havanın sürdürülebilirliği ve ABD Merkez Bankası’nın faiz kararı. Fed’in açıklaması ve Lider Jerome Powell’ın Perşembe günü yapacağı basın toplantısının haftanın öne çıkan gelişmeleri olması bekleniyor.

Çin’de açıklanacak Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) bilgilerinin Asya piyasalarını önemli ölçüde etkilemesi bekleniyor. Bölgesel takvimde ayrıca çeşitli Asya ülkelerinden PMI bilgileri, Tayvan, Hong Kong ve Filipinler’den dördüncü çeyrek GSYH verileri ve Endonezya ile Güney Kore’den en son enflasyon rakamları da yer alıyor.

Asya piyasaları, güçlü ABD GSYİH verileri ve geçen hafta beklenenden düşük gelen enflasyon rakamlarına dayanarak haftaya iyimser bir şekilde giriyor; bu da ABD ekonomisinin resesyondan kurtulabileceğini ve yumuşak bir iniş yapabileceğini gösteriyor.

Bu küresel ‘risk alma’ havası, Çin’in pazarlarını ve ekonomisini destekleme çabaları ile daha da güçlendi. Pazar günü, Çin’in menkul kıymetler düzenleyici kurumu, Pazartesi gününden itibaren kısıtlı hisselerin ödünç verilmesinin tamamen askıya alınacağını duyurdu. Ek olarak Cumartesi günü yayınlanan bilgiler, Çin’in endüstriyel kârlarının Ekim 2022’den bu yana en yavaş hızda azaldığını gösterdi.

Çin’in CSI 300 endeksi üç haftalık kayıp serisine %2 kazançla son verdi. Şanghay Yerleşkesi Endeks %2,75 artışla Temmuz ayından bu yana en iyi haftasını yaşadı ve Japonya hariç MSCI Asya endeksi de üç haftalık düşüş eğilimini tersine çevirdi. Ancak Japonya’nın Nikkei 225 endeksi, hafta başında 37.000 puanın hemen altında 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasına rağmen yedi haftanın en büyük düşüşünü yaşadı ve bu da önümüzdeki günlerde potansiyel kar alımına işaret etti.

Çin’de açıklanacak PMI verileri, Asya’nın en büyük ekonomisinin yılın başında nasıl bir performans gösterdiğine dair ilk bilgileri sunacağı için merakla bekleniyor. Ankete göre, resmi imalat PMI’ının Aralık ayındaki 49,0’dan marjinal bir iyileşme göstererek 49,3’e çıkması ve art arda dördüncü ayda da daralmaya devam etmesi bekleniyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Cuma günü yaptığı açıklamada, Çin’in ekonomik sorunlarının büyük uluslararası etkiler öngörmediğini söyledi. Pekin, finansal sistemine likidite enjekte etme ve başlangıçta piyasalar tarafından memnuniyetle karşılanan emlak sektörünü destekleme konusunda proaktif davrandı.

Bu hafta Asya’da herhangi bir politika kararı beklenmese de Japonya Merkez Bankası, Çarşamba günü yönetim kurulu üyelerinin görüşlerinin bir özetini yayınlayarak 22-23 Ocak’taki politika toplantısına ilişkin daha fazla bilgi sunacak.

Pazartesi günü piyasaları etkileyebilecek önemli gelişmeler arasında Yeni Zelanda’nın Aralık ayı ticaret verileri, Singapur’un dördüncü çeyrek iş beklentileri endeksi ve euro bölgesinin dördüncü çeyreğe ilişkin flaş GSYİH tahmini yer alıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu