Haber

Türk Böbrek Vakfı’ndan deprem bölgesine 2.000 seanslık diyaliz kiti bağışı

Türk Böbrek Vakfı (TBV), Kahramanmaraş’ta sarsıntının olduğu bölgelerde enkaz altından kurtarılan ezilme sendromu yaşayanlar için diyaliz tedavisinde kullanılmak üzere 2 bin adet diyaliz kiti bağışladı.

Vakıftan yapılan yazılı açıklamaya göre TBV, Kahramanmaraş’ta depremden etkilenen bölgede diyaliz hastalarının tedavisi için Sağlık Bakanlığı, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve AFAD ile uyum içinde üzerine düşeni yapmaya devam ediyor.

TBV Lideri Timur Erk, bugün kazandığı prestij ile göçüklükten kurtulduktan sonra ezilme sendromu yaşayan hasta sayısının 800 civarında olduğunu belirterek, “Crush sendromu yaşayan yaklaşık 800 hastanın akut tedavisi için yaklaşık 10 bin seans diyaliz kitine ihtiyaç var. • Geçici sonda ile (damar yolu ile) Vakıf olarak 2.000 seans diyaliz malzemesi bağışını üstlendik.İlk 500 seans malzemeyi bugün İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne teslim ettik.” sözünü kullandı.

“Yoğun diyaliz merkezlerinin talep eden telefonlarını tek tek aramasına yardımcı olmaya çalışıyoruz”

Erk, ezilme sendromlu bir hastanın tedavisi için yaklaşık 10-11 seans diyalize ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

“Vakfımız, kronik böbrek yetmezliği olan hastaların yanı sıra su altında kalma nedeniyle ezilme sendromu yaşayan hastaların bozulan diyaliz tedavilerini yapabilmeleri için gerekli tüm çalışmaları yapıyor. Tek tek yoğun bir diyaliz merkezi arama talebi. Çevre illerdeki diyaliz merkezlerine yönlendirmeler, diyaliz merkezlerine sevkler. Bölgenin imkanları elverdiği ölçüde lojistik desteğimizle hastalarımızın yanındayız araç temin ediyoruz.”

Deprem bölgesinden gelen diyaliz hastalarına operasyonun İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ile uyum içinde yürütüldüğünü belirten Erk, bugüne kadar bölgeden TBV Tekirdağ Diyaliz Merkezlerine 3, Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezine 1 hastanın geldiğini bildirdi.

kabaduzhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu