Yaşam

Tavuri Belgeseli 42. İstanbul Film Festivali’nde Türk İzleyiciyle Buluşuyor

Derviş Zaim’in son projesi Tavuri belgeseli, İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde Türk seyircisi karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Türkiye’deki ilk gösterimini İstanbul Sinema Festivali’nde yapacak olan belgesel Tavuri, 9 Nisan Pazar günü saat 21.30’da Fransız Kültür Merkezi’nde ve 12 Nisan Çarşamba günü saat 19.00’da Sinematek/Sinema Evi’nde gösterilecek.

Tavuri, 2 ve 5 Mart 2023 tarihlerinde Amerika’nın prestijli belgesel ve kurgu dışı film festivallerinden biri olarak kabul edilen 20. True-False Cinema Festival’de gösterildi ve Amerikalı seyirci tarafından büyük ilgiyle karşılandı.

Tavuri belgeseli konusu, çeşitliliği ve yaklaşımıyla Derviş Zaim’in önceki filmlerinden ayrılıyor. Zaim, eserinde suç olgusuna ve zalimler dünyasına bir bakış atıyor ve Tavuri (Şeytan) lakaplı efsanevi dolandırıcı Mustafa Serttaş’tan bahsediyor. Çekimlere 2014 yılında başlandı. Mustafa Serttaş’ın Kıbrıs ve Londra’da yaşamını yitirmesinin ardından, ölümüne kadar hayatının son kesitlerini belgeselde tespit etmek mümkün oldu. Tavuri belgeseli toplum, kötülük, suç ve ceza süreçlerine dair sorular sorarken, kurgu dışı sinemanın sınırlarını da yansıtmayı amaçlıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu