Ekonomi

Satış gelirlerindeki düşüşün ardından LVMH hisseleri düştü

LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton (LVMHF) Amerikan Depo Sertifikaları, satışlarda düşüşe işaret eden yılın ilk üç ayına ilişkin mali performansının açıklanmasının ardından Salı günü %2,5’in üzerinde bir düşüş yaşadı.

Bu dönemde şirketin satışları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %2 oranında azalarak 20,69 milyar Avro’ya geriledi.

Dior ve Louis Vuitton gibi markaların sahibi olan Fransız lüks mallar şirketi, şarap ve alkollü içkiler bölümünün satışlarında %16, saat ve mücevher bölümünün satışlarında ise %5 düşüş bildirdi.

LVMH’ye göre, Covid-19 kısıtlamalarının sona ermesinin neden olduğu artışın ardından normal talep seviyelerine dönüşü yansıtan şampanya satışları azalırken, Hennessy konyak satışları, ABD pazarında devam eden belirsizlik nedeniyle siparişlerini sınırlayan perakendecilerin temkinli satın alma davranışlarından olumsuz etkilendi.

Raporlanan bazda, şirketin moda ve deri ürünleri bölümündeki satışlar %2 oranında azaldı. Buna karşılık, parfüm ve kozmetik ile seçici perakendecilik bölümlerindeki satışlar sırasıyla %3 ve %5 oranında arttı.

“Öngörülemeyen bir jeopolitik ve ekonomik ortamla karşı karşıya olan LVMH, bu yılın başında tetikte ama iyimser olmaya devam ediyor” yorumunda bulundu. “Grup, markalarının büyümesini vurgulayan stratejisini sürdürmeye kararlıdır. Bu strateji, sürekli inovasyon, yatırım ve ürünlerinde, çekiciliklerinde ve dağıtımlarında yüksek kalitenin durmaksızın takip edilmesiyle desteklenmektedir.”

Bu makale yapay zeka kullanılarak üretilmiş ve çevrilmiş olup bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu