Haber

Ruanda ve Uganda’da sel: 115 kişi öldü

Ruanda’nın batı ve kuzey bölgelerinde şiddetli yağışlar ve sellerde en az 109 kişi hayatını kaybetti. Uganda’nın Ruanda sınırına yakın bölgelerde etkili olan yağış ve sellerde en az 6 kişi hayatını kaybetti.

Reuters’in bildirdiğine göre, şiddetli yağışlar Ruanda ve Uganda’da sellere ve toprak kaymalarına neden oldu. Ruanda’da arama kurtarma ekipleri evlerinde mahsur kalan insanlar için arama kurtarma operasyonu başlattı. Ruanda’nın Batı Eyaleti Valisi François Habitegeko, “Önceliğimiz mahsur kalan ve hasar gören her eve ulaşarak elimizden geldiğince herkesi kurtarmaktır” dedi.

MAYIS’TA MEVSİM NORMALLERİNİN ÜZERİNDEKİ YAĞMURLAR

Ruanda’daki yağış, sel ve toprak kaymalarında Batı Eyaletinde 95 kişi hayatını kaybederken, Kuzey Eyaletinde can kaybıyla birlikte ölü sayısı 109’a yükseldi. Habitegeko, bazı kişilerin kurtarılarak hastaneye kaldırıldığını duyurdu ancak yaralı sayısı hakkında bilgi paylaşmadı. Ruanda Meteoroloji Müdürlüğü de Mayıs ayında Ruanda’da mevsim normallerinin üzerinde yağmur yağacağını tahmin ettiklerini açıkladı.

UGANDA’DA 5 KİŞİ AYNI AİLEDEN 6 KİŞİ ÖLDÜ

Ruanda’nın komşusu Uganda’nın Kisoro bölgesi de şiddetli yağışlardan etkilendi. Ülkenin güneybatısında yağmur ve sel nedeniyle 6 kişi hayatını kaybetti. Kızıl Haç’tan yapılan açıklamaya göre hayatını kaybeden altı kişiden beşi doğrudan ailedendi. Gruplar, hayatını kaybedenlere ulaşmak için çalışma başlattı. (DIŞ HABERLER)

habermenderes.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu