Yaşam

Piyano sanatçısı Arın Karamürsel hayatını kaybetti

Piyano sanatçısı Arın Karamürsel, tedavi gördüğü Kadıköy Acıbadem Hastanesi’nde. hayatını kaybetti. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası İDSO ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrası İzDSO solistlerinden Karamürsel, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Becerikli Polat vefatını sosyal medya hesabından duyurdu.

Polat, “Türkiye’nin en değerli virtüözlerinden biri olan piyano sanatçısı Arın Karamürsel’i kaybettik. Sanata adanmış bir ömrün ardından anısının önünde saygıyla eğiliyorum. Mekanı cennet olsun. İBB Kültür ailesi olarak ailesinin yanındayız ve Sevdikleriniz bu sancılı süreçte.”

Karamürsel, 1 Nisan 2023 Cumartesi günü Zincirlikuyu Camii’nde kılınacak öğle namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilecektir.

ARIN KARAMÜRSEL KİMDİR?

İstanbul’da doğan Arın Karamürsel, piyano eğitimine İstanbul Konservatuarı’nda Ferdi Statzer ile başladı. Orkestra ile ilk konserini 11 yaşında veren sanatçı, Mozart’ın No. 24 Do Minör Piyano Konçertosunu yorumladı. Karamürsel, 1960’lı yıllarda Paris’te Academie Marguarite Long ve Moskova’da Çaykovski Konservatuarı’nda eğitim gördü. Paris’te sırasıyla Lucette Descaves ve Germaine Mounier ile çalıştı. 1976 yılında aspirantura eğitimi almak için Moskova’ya giden Karamürsel, bu kez Prof. Dr. Jacob Izakovich Milstein ve Alicia Kezeradze ile çalıştı. Daha sonra Marina Ambokadze ile de çalıştı.

Arın Karamürsel, Moskova’daki eğitiminin ardından sırasıyla İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın solistliğini yaptı. Kariyeri boyunca tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Fransa, Rusya, İngiltere, İsviçre, Polonya, Lüksemburg, Finlandiya, Birleşik Arap Emirlikleri, KKTC, Küba, Lübnan, Meksika, Halk Cumhuriyeti’nde solo ve orkestral konserler verdi. Çin ve Japonya. .

1983’te Meksika’daki konser turunda medya ona “La Dama de las Sonatas” adını verdi. Karamürsel, Cervantes Festivali’nde “En İyi Performans” ödülünü aldı. Tony Aubin, Gotthold Lessing, Enrique Batiz, Helmut Thiefelder, Pietr Bronsky, Stefan Marzuck, Gürer Aykal, Erich Bergel, Dimitri Manalov, Karamürsel gibi şeflerle konserler veren Adnan Saygun, Yalçın Tura ve Ali Darmar’ın eserlerinden ilki. seslendirme yaptı. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

habercildir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu