Ekonomi

Microchip hisseleri, 2025’in ilk çeyreği için beklenenden daha düşük mali tahminlerin ardından düşüşe geçti

Microchip Technology’nin (MCHP) hisse senedi değeri, şirketin 2025 mali yılının ilk çeyreği için finansal analistlerin tahmin ettiğinden daha düşük bir kazanç tahmini sunmasının ardından Pazartesi günü piyasa kapandıktan sonra yapılan işlemlerde yaklaşık %5 azaldı.

Microchip Technology, 2024 mali yılının dördüncü çeyreğinde hisse başına 0,57 $ kar bildirdi ve bu ortalama tahminle uyumluydu. Şirketin bu çeyrekteki geliri 1,33 milyar dolar olarak gerçekleşti ve bu da ortalama tahmini karşıladı.

Ancak Microchip Technology, 2025’in ilk çeyreği için hisse başına kazancının 0,48 ila 0,56 dolar arasında olacağını öngörüyor ki bu da finansal analistlerin 0,57 dolarlık tahmininin altında. Şirket ayrıca bu çeyrek için gelirinin 1,22 milyar dolar ile 1,26 milyar dolar arasında olmasını bekliyor ki bu da tahmin edilen 1,34 milyar doları karşılamıyor.

Buna ek olarak, şirketin Yönetim Kurulu, şirketin adi hisse senetleri için hisse başına 45,2 sentlik düzenli bir nakit ödeme yapılacağını duyurdu. Bu ödeme 5 Haziran 2024 tarihinde, 22 Mayıs 2024 tarihi itibariyle kayıtlarda yer alan hissedarlara dağıtılacaktır.

“2024 mali yılında envanterde önemli bir azalma yaşadık ve bu da gelirimizde %9,5’lik bir düşüşe neden olarak 7,6 milyar dolara gerilemesine yol açtı. Bu zorluklara rağmen, güçlü operasyonel yapımız ve zorlu piyasa koşullarına verdiğimiz hızlı yanıt, GAAP dışı faaliyet marjımızı %43,9 olarak korumamızı sağladı” dedi.

“Hissedarlarımıza sermaye geri dönüşü programımıza öncelik vermeye devam ettik ve 2024 mali yılı boyunca temettü ve hisse geri alımı yoluyla 1,89 milyar dolar dağıtarak bir önceki yıla kıyasla %15,4’lük bir artış sağladık. Bu mali yılın sonuna kadar düzeltilmiş serbest nakit akışımızın %100’ünü hissedarlarımıza dağıtma hedefimize ulaşma yolunda ilerliyoruz.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu