Haber

“Kudüs’teki Filistinlilerin gayrimenkullerinin ve topraklarının korunması” çağrısı

Fas’ın başkenti Rabat merkezli Beyt Mal el- Kudüs eş-Şerif Ajansı, Kudüs kentindeki gayrimenkullerinin ve topraklarının korunması konusunda Filistinlilere yardım edilmesi çağrısında bulundu.

Beyt Mal el-Kudüs eş-Şerif Ajansı Müdürü Muhammed Salim eş-Şarkavi, Rabat’ta düzenlenen “Kudüs’te imar sektöründeki zorluklar” temalı sempozyumda bir konuşma yaptı.

Şarkavi, konuşmasında, kutsal kenti denetim altına almak isteyenlere fırsat vermemek ismine bilhassa Filistinlilerin meskenlerini koruyarak ve restore ederek Kudüs’ün yeniden inşasının gerektiğini vurguladı.

Konuşmasında Müslümanlara ve Arap ülkelerine seslenen Şarkavi, eğer istenirse kutsal kentteki mülklerin ve Filistin topraklarının korunabileceğini aktardı.

Şarkavi buna örnek olarak Fas’ın Kudüs’ün merkezindeki tarihi bir gayrimenkule işaret ederek, buranın o topraklarda bin yıldan daha uzun bir zamana dayalı Fas varlığının vücut bulması olduğunu dile getirdi.

Kudüs ve Filistin meselesinin çözümüne yönelik düzenlemeler kapsamında Kudüs’ün yine yapılanmasının değerine dikkati çeken Şarkavi, ayrıyeten İsrail’in oldubitti şeklindeki yaklaşımının barış için fırsat sunmadığını ve bir arada yaşama imkanı da sağlamadığını vurguladı.

İslam İşbirliği Teşkilatı Kudüs Komitesinin Fas’taki saha kolu olarak faaliyet yürüten Beyt Mal el-Kudüs eş-Şerif Ajansı, Fas Hükümdarı 2. Hasan’ın girişimiyle Filistin’e, bilhassa de Doğu Kudüs’te yaşayan Filistinlilere maddi yardım sağlamak hedefiyle 1998 yılında kuruldu. Kudüs Komitesi, hastane, toplumsal ve eğitim merkezleri inşası üzere çeşitli faaliyetlerle Kudüs halkına takviye olmaya çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu