Teknoloji

Köpek Havlamalarını Çevirebilen Yapay Zekâ Geliştirildi

ABD’de Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, yapay zekâ araçlarını kullanarak köpek havlamalarını anlayabileceğimiz hâle getiriyor. Bu araç sayesinde oyun tonlarıyla agresif tonları birbirinden ayırabilmek de mümkün oluyor. Araştırma ekibi ayrıca köpek havlamalarını cinsiyete, yaşa, ırka ve cinsiyete göre ayırabiliyor. Ayrıca köpek sesleri de başka hayvanların seslerinden ayrılabiliyor. 

Meksika Ulusal Astrofizik, Optik ve Elektronik Enstitüsü ile birlikte gerçekleştirilen çalışmada, insan konuşmalarını tanımak üzere tasarlanmış olan yapay zekâ modelleri, hayvanların çıkardığı sesler arasındaki nüans farklarının anlaşılabilmesi amacıyla kullanılıyor. Böylece tüylü dostlarımızı daha iyi anlayabiliyoruz. 

Evcil hayvanlarımız “konuşabilecek”

Araştırmanın başındaki isim olan Michigan Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri ve Mühendislik Fakültesinden Profesör Rada Mihalcea, bu yapay zekâ aracının yeni ufukların yolunu açabileceğini belirtti. Bu konuda araştırmacıların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri ise kamuya açık bilgilerin yetersizliği oldu. 

Araştırmacılardan olan ve araştırmanın baş yazarı konumunda bulunan Artem Abzaliev, yaptığı açıklamada hayvan seslerinin doğada kaydedilmesi ya da sahiplerinin izni ile evcil hayvanların ses kayıtlarının kullanılması gerektiğini belirtti. Elde edilen veriler kullanılarak köpeklerin çıkardıkları seslerin ne anlama geldiğinin anlaşılması sağlandı. 

Bu çalışmanın sonuçlarına göre insanlar için geliştirilmiş olan dil modellerini başka canlılar için de kullanabilmek mümkün olabiliyor. Araştırmacılar bu çalışma ile birlikte ileride evcil hayvanlarımızın bize tam olarak ne demek istediklerinin anlaşılabileceğine inanıyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu