Haber

Kayalıklardaki Düzensiz Yapılaşmaya Çözüm Çağrısı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Antalya İl Uyum Kurulu falezlerdeki düzensiz yapılaşmaya dikkat çekerek, falez kıyı şeridinde çok sayıda kaçak ve ruhsatsız yapı bulunduğunu, imar barışından yararlanan yapıların uçurum kıyı şeridi boşaltılmalıdır.

TMMOB Antalya İl Uyum Kurulu, İnşaat Mühendisleri Odası Toplantı Salonu’nda ‘Kayalıklarda Yapım Baskısı Altında’ konulu toplantı düzenledi. Toplantıya meslek odası başkanları ve sektör temsilcileri katıldı. İl Koordinasyon Kurulu adına açıklama yapan Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Derya Ünver, Türkiye’nin en değerli turizm kenti Antalya’da 17 kilometre uzunluğunda ve 30 metre yüksekliğinde falezler olduğunu söyledi. Kayalıkların doğal zenginlikleri ve eşsiz değerleri nedeniyle ‘Doğal Sit Alanı’ kapsamına alındığını belirten Ünver, “Çoğunda kesin yapı yasağı var. TMMOB İl Koordinasyon Kurulu olarak kamuoyu bilinciyle tüm alanlarda çalışmalar yapılıyor. Konyaaltı Varyantı’ndan Lara’da Düden Çayı’nın denize döküldüğü bölgeye kadar.Yalazım kıyı şeridinde yerinde inceleme ve tespitler yaptık.Yapılan incelemeler sonucunda falez alanı olarak da adlandırılan yalı yarığı, birçok işletme tarafından kamu yararı gözetilmeksizin, anayasaya ve yasalara aykırı olarak özel mülkiyet için kullanılmıştır.İşletme sahibi adına verilen bu para cezaları, kira bedeli olarak algılanmaktadır. gecekondu görüntüsündeki yapılar ve uçurum kıyı şeridinde imar barışından yararlanan yapılar boşaltılmalı, çevrenin flora ve biçimlerine uyumlu dokunuşlar önlenmeli nitelikli bölge bir an önce dahil edilmelidir.

‘ACİL DEĞERLENDİRİLMELİ’

Kayalıklara sıkı yapılaşma yasağı ve doğal yapının doğal tahribatına son verilmediği takdirde bölgenin doğal yapısında geri dönülmez zararlar oluşacağını vurgulayan Derya Ünver, “Olası doğal afetlerin yaşanması kaçınılmaz. kıyıların herkese eşittir.Vatandaşların özel işletmeler tarafından kıyı şeridini ücretsiz kullanması anayasa ve yasalara uygundur.TMMOB olarak sorumlu idarelerden beklentimiz halkımız ve gelecek nesiller adına hızlı ve etkin bir kıyı şeridinin yapılmasıdır. Uçurum kıyı şeridindeki doğal dokuya aykırı tüm yapılaşmalara taviz vermeden gerekli kontrolleri yaparak müdahale ediyoruz” dedi.

haber-seben.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu