Haber

İzmir’in Kurtuluşunun 101. Yılı Coşkuyla Kutlandı

izmirDüşman işgalinden bağımsızlığını kazandı 9 Eylül101. yıl dönümü KarşıyakaCoşku ve heyecanla kutlandı.

Karşıyaka9 Eylül’de Belediye tarafından izmir Cumhuriyetin kurtuluşu için düzenlenen etkinlikler coşku ve heyecan dolu anlara sahne oldu. Yüreğinde Cumhuriyet ve Atatürk sevgisini taşıyan yüzlerce vatandaş, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve milli mücadele kahramanlarını saygı, sevgi ve şükranla yad etti.

Kutlama programı Bostanlı Güzel Sanatlar Parkı’nda düzenlenen konuşmayla başladı. ‘9 Eylül’ün 101. Onur Yılı’ başlıklı röportajda, 30 Ağustos zaferi ve izmir Kurtuluşun ardındaki milli mücadele süreci ele alındı. Röportajın açılış konuşmasını yapan Muharrir Haluk Işık, “Barışın, antiemperyalist duruşun, özgürlük ve bağımsızlığın sadece milletimiz için değil, bir şehrin kurtuluşuyla tüm Anadolu’ya ulaştığı bir gün olan 9 Eylül’ü kutluyoruz. ama dünyanın tüm ulusları ve halkları için.” .

“İZMİR’İN KURTULUŞU MİLLETİN KURTULUŞUDUR”

9 Eylül’e giden süreci anlatan Tarihçi-Yazar Doç. Dr. Mehmet Emin Helvacı, 30 Ağustos’un kurtuluş günü, 9 Eylül’ün ise kuruluş günü olduğunu vurgulayarak, “9 Eylül sadece bir gün değil. izmir Kurtuluş değil; Türkiye’nin ve tüm Anadolu’nun kurtuluşudur. Dönemin gazetelerini taradığımızda izmirKurtarıldığı gün Anadolu’nun her yerinde kutlamaların yapıldığını görüyoruz. izmir , çok değerli bir şehir; İşgal Kuva-yi Milliye’yi tetikledi, kurtuluşu da zaferi başlattı. 10 Eylül’de Mustafa Kemal Paşa, Belkahve aracılığıyla izmir Kemalpaşa’ya girdiğinizde kadınlar ve kızlar ayaklarınızın dibinde diz çöküp atlarınıza sarılıyorlar. Kurtuluşun olduğunun farkındalar. Kendisine saltanat ve halifelik teklif edildi. Kimseyi kabul etmedi. “Halkına hakların üstünlüğünü getirdi” dedi.

“CUMHURİYETİN KURULUŞUDUR”

Tarihçi-Yazar Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Mehmetefendioğlu, 9 Eylül’ün evrensel değerlerin başlangıcını ifade eden önemli bir kırılma noktası olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“9 Eylül, sarışın, mavi gözlü devin 19 Mayıs 1919’da Anadolu’ya gelerek ‘ya istiklal ya ölüm’ diyerek süreci başlattığı ve zaferle sonuçlandığı tarihtir. Mustafa Kemal Atatürk’ün Eylül Nutku’nda yazdığı gibi 9, bir avuç Türk’ün patrikhanede yaşadığı tarihtir. Anavatanlarında egemenlik ve bağımsızlıklarına dayalı yeni bir devletin kurulmasının temellerinin atıldığı tarihtir. 9 Eylül sadece bir şehrin kurtuluşu değildir. , bir bölge ya da sıradan bir yer. 9 Eylül izmir nın doğum günüdür ama aynı zamanda Cumhuriyetin temellerini ufka taşıyacak önemli bir eşiktir. “Bu işin arkasındaki sarışın, mavi gözlü devin mesafeli öngörüsünü, geçen 100 yılda her geçen gün değil, her geçen saniye daha iyi anladığımızı düşünüyorum.”

BAŞKAN TUGAY: “HATIRLAMAK, HATIRLATMAK GÖREVİMİZ”

KarşıyakaBelediye Başkanı Cemil Tugay, konuşmasında 9 Eylül’ü bayram olarak gördüğünü belirterek, şunları söyledi:

izmir Türkiye’yi ayağa kaldıran şehir oldu. 15 Mayıs 1919 işgalinin hemen ardından İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’de izmirİşgale karşı halk toplantıları ve mitingler düzenlenerek ulusal bir çabanın kıvılcımı atıldı. izmir ‘nin işgali ve Anadolu’ya yayılan süreç insanlar için zordu. Yunanlıların işgal ettiği her yerde büyük yıkımlar yaşandı, her yaştan insanımıza inanılmaz işkenceler yapıldı. Anadolu’da hala bir yara olduğunu düşünüyorum ama aynı zamanda kazanılan bağımsızlığın ne kadar değerli olduğunu da göstermesi gereken bir süreç. 9 Eylül elbette Cumhuriyete giden sürecin başlangıcıdır ama aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük dehasıdır.”

COŞKU ZİRVEYE TAŞINDI

Söyleşinin ardından 9 Eylül coşkusu Suat Taşer Sanat Merkezi’ne taşındı. Karşıyaka Belediye Bandosu’nun İzmir Marşını yorumlamasıyla başlayan program, Vals Gösterisi ile devam etti. Daha sonra Belediye Tiyatrosu ve Halk Dansları Topluluğu kendi gösterisini sundu. Berkant Atılgan konseriyle özgürlük coşkusu zirveye taşındı. Salonu dolduran vatandaşlar müziğe alkışlarla eşlik etti.

Kaynak: ANKA / Kültür ve Sanat

kangalhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu