Haber

İngiltere’de Filistin yanlısı aktivistler, parlamentodaki Balfour heykeline “sahte kan” döktü

İngiltere’de Filistin yanlısı aktivistler, Balfour Deklarasyonu’nun 105. yılında İngiliz parlamentosundaki Arthur James Balfour’ın heykeline “sahte kan” döktü ve Filistin bayrağı açtı.

İngiltere merkezli “Palestine Action” üyesi iki kadın aktivist, tarihe “Balfour Deklarasyonu” olarak geçen mektubu yazan Arthur James Balfour’ın parlamentoda yer alan heykelini “sahte kanla” kapladı ve heykelin bulunduğu duvara ellerini yapıştırdı.

Protesto sırasında bir gösterici, “Filistinliler yıllardır bu adam yüzünden acı çekiyor”, “Kendisinin veremeyeceği, Filistinlilere ait toprağı verdi” tabirlerini kullandı.

Özgür Filistin sloganları atarak Filistin bayrağı açan aktivistler, “Palestine Action, İngiltere suç ortaklığına devam ettiği sürece durmayacak.” dedi.

Filistin yanlıları SİHA üretimini durdurmuştu

“Palestine Action” kümesinin üyeleri, geçen yıl da İsrailli savunma şirketi Elbit Systems’in Leicester kentindeki fabrikasında eylem başlatmış, burada SİHA üretiminin durmasına neden olmuştu.

Tesiste Gazze’de kullanılan Hermes isimli SİHA’ların üretildiğini belirten aksiyoncular, işgalle “olabildiğince işleri aksatmayı” amaçladıklarını belirtmişti.

Grubun Twitter hesabından, tesisin içinden çekildiği ve SİHA kesimleri olduğu belirtilen fotoğraflar yayımlanmıştı.

Tarihi Filistin topraklarında işgale taban hazırlayan Balfour Deklarasyonu

Filistin toprakları üzerinde İsrail devletinin kurulmasına yer hazırlayan İngiltere imzalı “Balfour Deklarasyonu”nun üzerinden 105 yıl geçti.

Dönemin İngiltere Dışişleri Bakanı Arthur James Balfour tarafından 2 Kasım 1917’de Siyonizm’in ünlü hamisi Baron Walter Rothschild’e yazılan mektup, Filistin topraklarında Yahudilere bir “vatan” kurulmasını vadediyordu.

“Yahudi Siyonist taleplerinin İngiliz hükümetince sempatiyle karşılandığı” vurgulanan Balfour’un mektubu şu sözleri içeriyordu:

“Majestelerinin hükümeti Yahudilere Filistin’de bir yurt tesisi fikrini hararetle desteklemektedir. Bu maksatla her ne gerekiyorsa yapılacaktır. Filistin’de yaşayan ve Yahudi olmayanların medeni ve dini haklarının zarar görmemesi için de azami gayret gösterilecektir.”

Filistinliler deklarasyon sebebiyle İngiltere’den Filistinlilerden özür dilemesi, Filistin devletini tanıması ve İsrail işgalini kınamasını isterken, İngiltere bu talepleri reddediyor.

İngiltere, 2012’deki Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde Filistin’in devlet olarak tanınmasına ait oylamada da çekimser oy kullanmıştı.

Hatta 2017’de devrin İngiltere Başbakanı Theresa May, deklarasyonun 100. yılı münasebetiyle yaptığı bir açıklamada, “İsrail devletinin kurulmasında sahip olduğumuz rolden dolayı gurur duyuyoruz ve kesinlikle deklarasyonun 100. yılını gururla kutlayacağız.” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu