Haber

Gönüllü akademisyenler, YÖK’ün çağrısıyla depremden etkilenen illerde sahaya indi.

YÖK, üniversitelerin inşaat mühendisliği öğretim üyelerinin deprem bölgesinde hasar tespit çalışmalarına isteyerek katıldıklarını, güçlü ve depreme dayanıklı şehirlerin inşası için rapor hazırladıklarını bildirdi.

YÖK’ten yapılan yazılı açıklamaya göre, Kurul ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde bazı çalışmalar kapsamında iş birliği yaptı.

YÖK’ün inşaat mühendisliği öğretim üyelerini depremden etkilenen illerdeki çalışmalara davet etmesi üzerine gönüllü öğretim üyeleri Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa ve Elazığ. alana indi.

Deprem bölgesinde teknik inceleme ve gözlem yapan öğretim üyeleri, hasar görmüş ve yıkılmış birçok betonarme, prefabrik, yığma ve tarihi yapının malzeme, konum özellikleri ve yapısal davranışını inceliyor.

Yeniden inşa için destek

Sahada gözlem ve bulgularla değerlendirme raporları hazırlayan akademisyenler, deprem sonrası öncelikli olarak kullanılması gereken hastane, okul, yurt, valilik, belediye, afet uyum merkezi gibi kamu yapılarının tasarımı konusunda da çalışıyor. hızlı bir şekilde görevlerine devam edebilecekleri şekilde.

Akademisyenler ayrıca şehrin yapı envanteri ve risk durumları ön planda tutularak kısa, orta ve uzun vadeli planlarla depreme dayanıklı şehirlerin inşasına yönelik raporlar hazırlayacak.

kavakajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu