Haber

Estonya’daki genel seçimlerde Ukrayna’daki savaş ve yüksek enflasyon gündeme geldi

Baltık ülkesi Estonya’da yapılan genel seçimlerde, görevdeki hükümetin Ukrayna’daki savaşa ve ülkedeki yüksek enflasyona yönelik destekleyici tavrı kampanya sürecinde ana gündem oldu.

9 siyasi partinin katılacağı seçimlerde, 900 bini aşkın seçmeni bulunan ülkenin 101 sandalyeli parlamentosunun üyeleri belirlenecek.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra başta hayat pahalılığı olmak üzere ulusal güvenlik ve sosyo-ekonomik sorunlar seçim kampanyalarının ana teması haline geldi.

Başbakan Kaja Kallas liderliğindeki merkez sağ Reform Partisi, savaş sırasında Avrupa’da Ukrayna’nın en açık sözlü destekçisi olarak kabul edildi.

Moskova’ya yönelik uluslararası yaptırım çağrılarıyla tanınan Kallas, ikinci kez başbakanlık koltuğuna oturmak istiyor.

Anketler, 2021’de başbakan olan 45 yaşındaki Kallas’ın partisinin seçimlerde en çok oyu alacağı öngörüsünde bulundu.

Ancak 2019 seçimlerinde yaklaşık yüzde 18 oyla üçüncü büyük parti olarak ülke siyasetinin ana akımına giren aşırı sağcı popülist EKRE partisi, seçim kampanyasında Kallas’a meydan okudu.

EKRE başkanı Martin Helme, Kallas’ı Ukrayna’ya silah tedarik ederek Estonya’nın savunmasını zayıflatmakla suçladı ve ülkedeki yüzde 19’luk yüksek enflasyondan mevcut hükümeti sorumlu tuttu.

1991’de Sovyetler Birliği’nden ayrılarak NATO ve Avrupa Birliği’ne katılan 1.3 milyonluk ülkede mevcut hükümet, muhafazakar Anavatan Partisi ve Sosyal Demokratların yanı sıra Kallas’la kuruldu.

Seçimlerin belirsiz sonuçlarının yarın erken saatlerde açıklanması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu