Haber

El Salvador’un eski Devlet Başkanı Funes, çetelerle işbirliği yapmaktan 14 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

El Salvador’un eski Devlet Başkanı Mauricio Funes, “çetelerle işbirliği yapmaktan” 14 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bölge basınında yer alan haberlere göre mahkeme, Funes’in ülkedeki cinayet oranlarını azaltmak için çetelerle anlaşma yaptığını ve bunun karşılığında cezaevlerinde çete liderlerine bazı ayrıcalıklar tanındığını bildirdi.

Tanık beyanı, bilirkişi raporu ve sanıkların beyanlarının ardından kararını açıklayan mahkeme, Funes’i 14 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme ayrıca eski Güvenlik Bakanı emekli General David Munguia Payes’i de benzer bir suçlamayla 18 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Payes, duruşma sonunda verdiği ifadesinde, çok sayıda usulsüzlük olduğunu kabul ettiğini ancak hakkındaki suçlamaların hukuki dayanağı olmadığını savundu.

Çete liderlerinin cezaevlerinde antlaşma karşılığında partiler düzenledikleri ve yasa dışı olaylara karıştıkları iddia edildi.

2009-2014’ün ortasında ülkede görevde bulunan 64 yaşındaki Funes, ülkesine iade edilmemek için 2019’da Nikaragua vatandaşı oldu.

2009’dan 2014’e kadar El Salvador cumhurbaşkanı olarak görev yapan Funes, zimmete para geçirme, yolsuzluk ve kara para aklamayla suçlandı. Funes’in 4 farklı suçtan arama kararı var.

haberakoren.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu