Haber

‘Dünyanın en yüksek çöplüğünden’ 4 ceset çıktı

Nepal ordusu, Everest Dağı ve Himalayalar’daki diğer iki zirveden bu yıl içinde 11 ton çöp, dört ceset ve bir iskelet toplandığını açıkladı. Askerlerin, Everest, Nuptse ve Lhotse dağlarından çöpleri ve cesetleri toplamasının 55 gün sürdüğü belirtildi. Everest’te elli tondan fazla çöp ve 200 ceset bulunduğu tahmin ediliyor.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, sık sık ‘dünyanın en yüksek çöplüğü’ diye anılan dağdaki temizlik çalışmaları 2019 yılında kalabalık ve dağcıların zirveye ulaşmak için tehlikeli koşullarda sıra olması kaygılarından sonra başlatılmıştı. Ordu, toplam beş temizlik faaliyetinde 119 ton çöp, 14 ceset ve bazı iskeletlerin getirildiğini belirtti.

BU YIL DAĞA 600 KİŞİNİN TIRMANDIĞI TAHMİN EDİLİYOR

Yetkililer bu yıl çöpleri azaltmayı ve dağcıların izleme cihazları bulundurmasıyla kurtarma faaliyetlerini kolaylaştırmayı ve dağcıların kendi dışkılarını zirveden getirmesini sağlamayı umuyor. Nepal Dağcılık Turizmi Kurumu Direktörü Rakesh Gurung, konuya ilişkin BBC’ye yaptığı açıklamada, gelecekte hükümetin çöp gözlemi yapacak dağ devriyeleri oluşturmayı ve daha çok mali kaynak ayırmayı planladığını söyledi.

Hükümet, mayıs ayında sona eren ilkbahar tırmanış mevsiminde 421 dağcıya zirveye çıkma izni verdi. Geçen yıl rekor kırılmış ve 478 dağcıya izin verilmişti. Bu sayılara Nepalli kılavuzlar dahil değil. Bu yıl dağa 600 kişinin tırmandığı tahmin ediliyor. Bu yıl ayrıca sekiz dağcı hayatını kaybetti ya da kayboldu. Geçen yıl bu sayı 19 olmuştu.

Gurung, zirveye çıkış izinlerinin küresel ekonomik durum nedeniyle düştüğünü söyledi. Çin’in de tırmanma izinleri vermesi ve Hindistan’daki seçimler de sayının düşmesine neden oldu. Nepal Yüksek Mahkemesi’nin hükümete izin sayısını azaltma talimatı vermesiyle, sayının daha da düşmesi bekleniyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu