Haber

Danimarka, Kuran Yakma Eylemlerine Tepki Olarak Sınırlarda Güvenlik Tedbirlerini Genişletiyor

Danimarka’da Kuran-ı Kerim yakma hareketlerinin yansımalarının ardından sınırlarda uygulanmaya başlayan ağır güvenlik önlemlerinin süresi 17 Ağustos’a kadar uzatıldı. Kuran yakma eylemlerine İslam dünyasından gelen yoğun tepkilerin ardından Danimarka, sıkılaştırılan sınır kontrolleri için verilen süreyi uzatma kararı aldı. Çarşamba günü Danimarka Adalet Bakanlığı, polisin Danimarka Güvenlik ve İstihbarat Teşkilatının (PET) tavsiyesi doğrultusunda önlemleri daha uzun süre uygulamayı gerekli gördüğünü söyledi. 3 Ağustos itibarıyla uygulanmaya başlayan ve bir hafta sürmesi beklenen yoğun sınır kontrollerinin 17 Ağustos’a kadar devam edeceği kaydedildi.

Danimarka ve İsveç, iki ülkede düzenlenen Kuran yakma eylemlerine Müslümanların yoğun yaşadığı ülkelerden gelen tepkiler üzerine güvenlik tedbirlerini artırdı. İsveç Adalet Bakanı Gunnar Strömmer, polisin araç ve ceset arama yetkilerinin artırılacağını bildirdi.

Son dönemde İsveç ve Danimarka’da sıklıkla tekrarlanan Kur’an yakma eylemleri, Müslüman nüfusun yoğun olduğu ülkelerde yoğun protestolara neden olurken, hareketlerin yaşandığı iki İskandinav ülkesiyle diplomatik krizlere neden oluyor.

narliderehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu