Haber

Çin Dışişleri Bakanlığı: ABD, Tiktok’tan Korkacak Kadar Emin Değil mi?

PEKİN, 28 Şubat (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, ABD’nin ulusal güvenlik kavramını aşırı genişleterek yabancı şirketleri bastırmak için devlet gücünü kötüye kullandığını ve Çin’in bu yanlışlara kararlılıkla karşı çıktığını söyledi.

Sözcü Mao, Salı günü düzenlediği olağan basın toplantısında, Beyaz Saray’ın hükümet kurumlarına kongre yasağının ardından TikTok’u tüm federal cihazlardan silmeleri için 30 gün süre verdiği yönündeki haberler hakkında yorum yapması istendiğinde bu açıklamaları yaptı. ABD’li yetkililer, bu kararın ABD-Çin rekabeti devam ederken ABD’nin ulusal güvenliğiyle ilgili endişelerden kaynaklandığını söyledi.

Mao, “Dünyanın en büyük süper gücü, gençlerin gözdesi böyle bir uygulamadan korkacak kadar kendine güvenmiyor mu? ABD, ulusal güvenlik kavramını gereğinden fazla genişletiyor ve yabancı şirketleri bastırmak için devlet gücünü kötüye kullanıyor. Biz bu haksız eylemlere şiddetle karşı çıkıyoruz” dedi.

Sözcü ayrıca, ABD hükümetinin piyasa ekonomisi ve adil rekabet ilkelerine saygı duyması, şirketler üzerinde baskı kurmayı bırakması ve ABD’deki yabancı şirketler için açık, adil ve ayrımcı olmayan bir ortam sağlaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

ergani-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu