Ekonomi

Ata tohumları emin ellerde

BALIKESİR (İGFA) – Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi tarafından 20 ilçeden toplanan ve bölgenin özelliklerini yansıtan çet tohumlarını Burhaniye İlçesi Börezli’deki yerleşkesinde toprakla buluşturuyor. Proje kapsamında yerleşkede her ilçe için oluşturulan farklı parsellerde çet tohumlarından fidan üretilerek küçük üreticilere dağıtılacak.

GELECEĞE DİKKATLİCE İLERLEMEK
Ata tohumlarının kullanımını teşvik etmek ve yerel tarımı desteklemek amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen proje sayesinde; atalık tohumların ve yerel tarımın değeri daha geniş kitlelere ulaşacak. Hayata geçirdiği projenin yanı sıra BAÇEM bünyesindeki Herbaryum’da ata tohumları gerekli koşullarda özenle korunarak geleceğe taşınıyor.

AMAÇ; GÜÇLÜ BİR YEREL EKONOMİ
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, yerli ve milli ata tohumlarına sahip çıkmanın önemine vurgu yaparak, “Bu proje sizin olanı korumak ve güçlü bir yerel ekonomi oluşturmak için attığımız önemli adımlardan biridir. Gelecek nesillere daha sürdürülebilir bir tarımsal miras bırakılmasına katkı sağlayacak bu proje ilimiz için hayırlı ve uğurlu olacaktır.”

ATALIK TOHUM HAKKINDA
Yerli veya cet tohum olarak da bilinen atalık tohum, geçmişte atalarımızın kullandığı ve hiçbir işlem görmeden yıllar önce olduğu gibi kaldığı doğal tohumdur. Anadolu’da yüzyıllardır kullanılan ve genetiği değiştirilmemiş bu tohumlardan üretilen eserlerden alınan yeni tohumlar bir sonraki yılın ekiminde kullanılmaktadır. Bu tohum-ürün-tohum döngüsü, atasal tohumun var olmaya devam etmesini ve gelecek nesillere bozulmadan ulaşmasını sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu