Yaşam

Ali Erbaş: Vaazlar 20 milyon kişiye hitap ediyor

Başkan Erbaş, İslam dışında diğer dinlerde vaaz gibi bir uygulamanın bulunmadığına dikkat çekerek, “Bunu çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Cenab-ı Hak hiçbir şeyi şansa bırakmaz, çok önemli konulardaki ayetleriyle bizleri anında aydınlatıp aydınlatır. Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruyor: ‘Rabbinizin yoluna davet edin. Hikmet ve güzel öğüt.’ “Hikmet ve güzel öğütlerin toplandığı en önemli amel, hutbedir.”söz konusu.

Hutbe esnasında başka şeylerle ilgilenmek hutbenin sahihliğine zarar verir.

Hutbeyi dinlemenin ibadet olduğunu belirten Önder Erbaş, şöyle konuştu: “Hutbeyi dinlemek namazın bir parçasıdır, cuma namazının bir parçasıdır. Başka şeylerle uğraşmak, telefonla oynamak hutbenin geçerliliğini zedeler.”dedi.

Gençler ve çocuklar çok önemli

Başkan Erbaş, vaazlarında çocuklara ve gençlere ulaşmanın önemine vurgu yaparak, şunları söyledi: “Gençleri ve çocukları camiye çekmek için ne yapmamız gerekiyor, hutbemizi çocukların ve gençlerin anlayabileceği şekilde sunmak için ne yapmamız gerekiyor? Gençler ve çocuklar bizim için çok önemli.”dedi.

Açılış törenine, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Şaban Kondi, Diyanet Akademisi Lideri Doç. Dr. Enver Osman Kaan ve Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İzani Turan da katıldı.

Ankara Rıfat Börekçi Eğitim Merkezi’nde 5 gün sürecek seminerde 111 kursiyer hizmet içi eğitim alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu