Haber

ABD’li dağcı sedyeyle 680 metre derinlikteki ilk kampa taşındı

Mersin’in Anamur ilçesindeki Morca Mağarası’nda hastalanan ABD’li dağcı Mark Dickey için dün akşam başlatılan tahliye çalışmaları sürüyor.

3 Eylül’de 15 kişilik grupla birlikte indiği Morca Mağarası’nda mide kanaması geçiren 40 yaşındaki Dickey’nin sağlığı, yaklaşık 1040 metre derinlikte ilaç tedavisi ve kan nakliyle iyileşti.

Doktorların hastanın sedyeyle taşınmasına karar vermesi üzerine tahliye çalışmaları dün akşam başladı. Grupların yardımıyla Dickey, ilk olarak 680 metre derinlikte oluşturulan kampa götürülerek dinlenmesine izin verildi.

Kurtarma ekipleri, dar geçitlerin bir kısmını genişlettikten sonra Dickey’nin sedyesini 500 metre derinlikteki diğer kampa teslim etmek için harekete geçti.

7 aşamada gerçekleştirilecek tahliye, mağaranın farklı katmanlarında oluşturulan kamplar aracılığıyla devam ediyor.

‘2 VEYA 3 GÜN İÇİNDE AÇIKLAYACAĞIZ’

İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Cenk Yıldız, operasyonun iyi gittiğini söyledi. Amerikalı dağcının sağlık durumuna değinen Yıldız, “Genel olarak sağlık durumu iyi. Sıvı beslenmesi devam ediyor. Plazma ve serum destekleriyle mide kanaması sorununu şimdilik aştık.” söz konusu.

Dickey’in 680 metre derinliğe götürüldüğünü ve herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığını belirten Yıldız, şöyle konuştu: “Şu an itibariyle kurtarma çalışmaları 500 metreye kadar devam ediyor. İnşallah herhangi bir sıkıntı yaşamazsak, kurtarma çalışmaları devam ediyor. 2-3 gün içinde kamp alanına ulaştıracağız, ardından sağlık birimleri aracılığıyla transferini sağlayacağız.

‘DÜNYANIN EN BÜYÜK OPERASYONLARINDAN BİRİ’

Avrupa Mağara Kurtarma Derneği (ECRA) Teknik Komisyon Başkanı Giuseppe Conti, mağaranın kurtarma operasyonu için hazırlandığını belirterek, “Sağlık ekibimiz Mark’ın durumunu mümkün olduğunca stabil tutmak için gerçekten yoğun bir şekilde çalışıyor. Dün itibarıyla onu sedyeyle mağaranın her yerinde taşıyarak, “Bunu çok dikkatli yapıyoruz çünkü daha kötüye gitme riskini göze alamayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Mağaracılık Federasyonu Başkanı Bülent Genç, çalışmaların iş birliği ve koordinasyon içerisinde yürütüldüğünü vurgulayarak, “Operasyon güvenli bir şekilde tamamlandığında dünyanın en büyük operasyonlarından biri olacak.” dedi.

Young, sedyenin geçişi için mağaranın bazı noktalarında genişletme yapıldığını sözlerine ekledi.

Tahliyenin sorunsuz bir şekilde tamamlanması için AFAD, UMKE, jandarma, ECRA ve Türkiye Mağaracılık Federasyonu ekipleri Toros Dağları’nda 2.200 metre yükseklikte bölgeye kurulan adaptasyon çadırında bekliyor.

Kurtarma çalışmalarına 8 ülkeden 196 işçi katılıyor. (HABER MERKEZİ)

hizanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu