Ekonomi

AB, Kızıldeniz’deki saldırıların ekonomi üzerindeki etkisinden endişeli

Avrupa Birliği (AB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, üye ülkelerin ticaret bakanlarının Brüksel’de gerçekleştirdiği toplantı sonunda açıklamalarda bulundu.

“Sefer özgürlüğü AB için hayati önem taşıyor” diyen Dombrovskis, AB’nin Çin’den sonra en büyük mal ticaretini gerçekleştirdiğini ve seyrüsefer özgürlüğünün dünya ticareti için önemli olduğunu vurguladı.

Dombrovskis, “Dünya ticaret akışının yüzde 12 ila 15’i ve küresel konteyner trafiğinin yüzde 25 ila 30’u Kızıldeniz’den geçiyor.” dedi.

AB’nin durumu yakından takip ettiğine işaret eden Dombrovskis, Kızıldeniz’deki trafiğin bir ayda yüzde 22 azaldığını, bu aşamada şirketlerin gemilerini Ümit Burnu çevresine yönlendirdiğini hatırlattı.

“Tüketici fiyatları krizin uzunluğuna bağlı olacak”

Dombrovskis, gemilerin korunması için harekete geçmenin kendileri için çok önemli olduğunu, AB üye ülkelerinin de uluslararası ortaklarla deniz misyonuna katılmayı görüştüğünü belirtti.

Dombrovskis, “Kızıldeniz’de yaşananların şu ana kadar elektrik ve genel ürün fiyatları üzerinde gözle görülür bir etkisi olmadı, ancak artan ulaşım fiyatlarının etkisini görüyoruz” diyen Dombrovskis, şunları ekledi: “Tüketici fiyatları ve genel olarak AB ekonomisi üzerindeki etki büyük ölçüde bu krizin uzunluğuna bağlı olacaktır.”

Dombrovskis, söz konusu riskler nedeniyle hızlı aksiyon almanın önemine dikkat çekerek, önümüzdeki ay ekonomik varsayımlarını güncelleyeceklerini, Kızıldeniz’deki riski de dikkate alacaklarını söyledi.

Kızıldeniz’deki durum

İran’ın desteklediği Yemen’deki Husiler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki olarak 31 Ekim’de İsrail şirketlerine bağlı olduğunu söyledikleri Yemen açıklarında ticari gemilere el koymaya, bir kısmına da insansız hava araçlarıyla saldırmaya başladı. füzeler.

ABD güçleri bu dönemde Yemen’den fırlatılan füzeleri ve kamikaze insansız hava araçlarını birçok kez düşürdüklerini belirtti.

Husilerin eylemlerinin ardından birçok denizcilik şirketi Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikede olduğu gerekçesiyle 18 Aralık’ta Husi güçlerine karşı çok sayıda ülkenin katılımıyla “Refah Muhafızı Operasyonu” adı verilen çok uluslu bir “deniz görev gücü” oluşturulduğunu duyurdu.

Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayan ve Avrupa ile Asya arasında en kısa yolu sunan Süveyş Kanalı üzerinden küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12’si gerçekleştiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu